Sensualnie, nie tylko intelektualnie!

Kochamy książki miłością prawie, że fizyczną. Chcemy zachęcać do odkrywania czytania na nowo – tym razem w kontekście nieco erotycznym. Bo przecież nie ma nic bardziej pociągającego, niż fajna osoba z dobrą książką, w odpowiednio dobranej pościeli.

 

Zerwijmy z wizerunkiem nudziarzy z obgryzionymi tomiskami pod pachą. Nie bądźmy smutni, brzydcy i zakurzeni. Lansujmy się radośnie. Błyszczmy. Obłóżmy się świadomie ekscytującymi lekturami jako atrybutami naszej, także seksualnej, atrakcyjności. Zostańmy czytelniczymi snobami nowej generacji!

 

Przecież książka w ręku może budować sex appeal niezgorzej od najnowszego modelu iPada.

W Polsce większość ludzi nie czyta w ogóle. Przekłada się to potem na jednowymiarowe, ponure i mało urozmaicone życie intymne. Że o intelektualnym nie wspomnimy.

 

Do życia, do rozmów, do seksu szukamy osób o podobnej do nas wrażliwości. I wyobraźni. Nie od dziś wiadomo, że wrażliwość człowieka można wyczytać między wierszami jego ulubionych lektur.

 

To co podnieca najbardziej, to myśl. Zatrzymajmy się więc na tym dziwnym styku, na którym fascynacja intelektualna przeradza się w coś bardziej zmysłowego.

 

I powiedzmy jasno i wyraźnie: „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!”

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Warszawa, 15 grudnia 2011

 

 

 

 

Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka! to społeczna kampania z czytelniczym erotyzmem w tle. Inspiracją do rozpoczęcia działań stał się cytat z Johna Watersa, znaleziony gdzieś w czeluściach Internetu: We need to make books cool again. If you go home with somebody, and they don't have books, don't fuck them!

Nasze hasło przewodnie stało się prostą kontynuacją tej myśli.

Kampania powstała w 2011 roku z inicjatywy grupy przyjaciół. Ludzi, którzy po prostu lubią czytać, a którym w działania promujące czytelnictwo udało się zaangażować znanych i lubianych przedstawicieli świata kultury, literatury, sztuki i nauki.

 

Fotografie będące ilustracją kampanii stały się podstawą do wydania 4 edycji limitowanego kalendarza oraz składają się na bogatą wystawę zdjęć znanych osób czytających w łóżku. Wystawa odwiedziła już kilkadziesiąt miast na terenie całego kraju i ciągle jest zapraszana przez kolejne ośrodki.

 

W działania promocyjne aktywnie angażują się instytucje kultury, media oraz sami internauci, którzy stworzyli wspaniałą i prężnie rozwijającą się społeczność czytelniczych snobów.

 

Kampania "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!" zdobyła wiele prestiżowych naród,

m. in.: główną nagrodę IMPACTOR w kategorii „Kampanii Społecznych” oraz pierwszą nagrodę w konkursie Złoty Spinacz na najlepszą kampanię społeczną, pozostawiając w tyle takich gigantów, jak „Koalicję Prezesi-Wolontariuszę grupy ENEA SA” oraz „Imago PR”. Ponadto kampania została nominowana do nagród: PIKowy Laur dla dziennikarzy promujących czytelnictwo w mediach elektronicznych, Papierowy Ekran na najlepszy serwis elektroniczny o czytelnictwie.

 

Zainteresowanie działaniami promocyjnymi w chwili obecnej generują zasięg ponad 7 milionów odsłon w ciągu tygodnia. Pod szyldem „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!” zrealizowano całkowicie społecznie wiele ważnych przedsięwzięć promujących czytelnictwo:

 

  • flashmob „Wyprowadź książkę na spacer” zrealizowany na Placu Zamkowym w Warszawie,

  • happening „Świńskie Czytanki” w ramach festiwalu Pomada w warszawskiej Jerozolimie,

  • otwarta sesje dyskusyjnego klubu książkowego podczas pikniku „Imieniny Janka (Kochanowskiego)” zrealizowanego w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie, przy współpracy z Biblioteką Narodową,

  • happeningi fotograficzne „Nie oceniam po okładce” oraz „Z książką mi do twarzy” wramach IV Kongresu Kobiet w Warszawie,

  • happening „The Pillow Book” inspirowany filmem pod tym samym tytułem w ramach festiwalu Mi{a}STO Gwiazd w Żyrardowie,

  • łóżkowa sesja zdjęciowa podczas Kongresu Kobiet w Sosnowcu

  • panele dyskusyjne „Czy czytanie jest w modzie?” oraz „Jak założyć własny klub książkowy?” w ramach XVI Krakowskich Targów Książki w Krakowie.

Warto dodać, że wszystkie kwestie związane z realizacją kampanii, mają charakter społeczny i niekomercyjny. 

 

Od 10 lat kształtujemy polską kulturę. I chcemy oddziaływać na nią przez kolejne dekady!
 

 

O kampanii

Bohaterowie naszej kampanii

 

 

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

O nas