top of page

Mobilny Dom Kultury

Mobilny Dom Kultury
189351506_249993236917062_8517546233773480464_n.png

Mobilny Dom Kultury to latająca instytucja, dla której nie ma ograniczeń w zasięgu terytorialnym. Dojedziemy tam, gdzie kultura nie może na co dzień dotrzeć. Założeniem głównym jest zakup i przebudowa autobusu, który zostanie poddany modernizacji i zamieni się w mobilne centrum kultury, wyposażone w bibliotekę i warsztatownię. Dzięki swojej mobilności może dotrzeć do gmin, które do tej pory z racji swojej lokalizacji nie mogły zaoferować swoim odbiorcom właściwej opieki pod względem zaspokojenia potrzeb kulturowych. Ponadto MDK będzie świadczyć usługi dla seniorów nie tylko mieszkających na prowincji, ale dla wszystkich, którzy go odwiedzą. W ofercie między innymi: mobilna biblioteka, warsztaty kompetencyjne i aktywizujące, spotkania autorskie, wolontariat i budowanie sieci lokalnych przedstawicieli. Ponadto społeczna kawiarnia i sklepik z produktami less-waste.

Dostrzegamy kilka istotnych problemów, którym projekt może przeciwdziałać:

  • zagrożenie wykluczeniem cyfrowym osób starszych poprzez stworzenie platformy szkoleniowej

  • brak dostępu lub ograniczony dostęp do usług kulturalnych w regionach prowincjonalnych, wiejskich poprzez stworzenie mobilnego centrum kultury, które do nich dotrze

  • niska aktywność społeczna w wieku emerytalnym poprzez stworzenie sieci lokalnych animatorów i wolontariuszy oraz współpracy z instytucjami samorządowymi

 

Zakładamy, że w każdej gminie, którą odwiedzimy, z ofertą i możliwością działań dotrzemy do co najmniej 30 osób starszych i ich opiekunów. W skali jednostkowej liczby są nieduże, jednak biorąc pod uwagę skalę krajową i ogólną liczbę gmin wiejskich (1523), miejsko-wiejskich (652) oraz miejskich (302) to daje nam blisko 75 tys. seniorów, nie wliczają w tę liczbę ich opiekunów. Nie uwzględniamy tu zasięgów, które przy okazji działań i prowadzonych akcji promocyjnych wywrą wpływ pośredni na seniorów i ich opiekunów za pośrednictwem np. social mediów.

Mobilny Dom Kultury, Mobilna Biblioteka oraz Mobilny Uniwersytet to projekty genialne w swej prostocie. Co prawda w latach ‘50 i ‘70 ubiegłego wieku, szczególnie na Lubelszczyźnie funkcjonowały bibliobusy, a w ’80-’90 popularne były buso-knajpy, to jednak instytucji kultury, która dociera ze swoją ofertą bezpośrednio do odbiorcy nie było. Chcemy tym projektem zachęcić nowych odbiorców wzbudzając jednocześnie ich nostalgiczne wspomnienia, ciekawość i zainteresowanie novum, a także ośmielić do pokonania barier, które wydają im się nie do pokonania, choć zupełnie tak nie jest.

Marzymy o tym, by nasze mobilne instytucje przemieszczały się na znanych i lubianych platformach. Aby to mogło się stać, potrzebujemy Waszego wsparcia.

Mobilna Biblioteka
Mobilny Uniwersytet
Bookpasterz
Akcja "Czytam, bo..."
Social Cafe

Wyprowadź swój Opton na spacer

202088979_831248760867168_6389955887939040925_n.png
Opton

Zadanie zakłada produkcję i instalację futurystycznych ławek parkowych, które dizjanem i użytecznością nawiązują bezpośrednio do twórczości Stanisława Lema. Ławki przyjmują formę specjalnie zaprojektowanych, przezroczystych bąbli wykonanych z poliwęglanu o grubości ok. 1 cm i średnicy 120 cm. Osadzone będą na stalowym stelażu i przytwierdzone na stałe do gruntu. Każda ławka będzie wyposażona w siedzisko oraz podświetlenie LED zasilane energią słoneczną. Opcjonalnie będzie także wyposażone w gniazdo USB, za pomocą którego korzystający z ławki będą mogli podładować swojego optona. Opton w nomenklaturze Lema to przenośna książka wyposażona w pojedynczą, elektroniczną stronicę, na której wyświetlana jest treść (do tej kategorii będą zaliczane smartfony, tablety oraz czytniki e-booków). Ławki, dzięki swojej nietypowej formie bąbla będą zadaszone i będą jednocześnie dawały schronienie przed deszczem. Każda ławka zostanie wyposażona we wdrukowany kod QR uprawniający czytelnika do pobrania wybranego tytułu autorstwa Stanisława Lema. Książki dostępne będą w dedykowanej aplikacji.

 

Ławki zostaną usytuowane w lokalizacjach najbardziej popularnych ciągów miejskich, które odwiedzają piesi, rowerzyści, rolkarze indywidualnie lub rodzinnie. Instalacja futurystycznych pod względem wyglądu ławek w otoczeniu naturalnej przyrody lub tkanki miejskiej ma zapewnić miastu dodatkową atrakcyjność. 

 

Lokalizacje ławek zostały wyselekcjonowane w oparciu o opinie mieszkańców Krakowa.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Nazwa projektu "Wyprowadź swój opton na spacer" ma na celu popularyzację czytelnictwa i mody na czytanie w przestrzeni publicznej. Rok 2021 został uchwalony rokiem Lema w okresie przypadającym na jubileusz 100-lecia urodzin autora. Jako wizjoner i twórca gatunku hard science fiction, będący przy tym krytykiem literackim, filozofem i futurologiem, Lem pozostawił po sobie spuściznę w postaci dzieł literackich, przesyconych ideami i przewidywaniami technologicznymi, które dziś są dla nas powszechną rzeczywistością. W "Powrocie z gwiazd" Lem opisuje czytnik e-booków, który nazywa Optonem: "Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu."

 

Umiejscowienie futurystycznych ławek w miejscach uczęszczanych nie tylko przez pieszych mieszkańców miasta, ale także podróżujących rowerem, na rolkach czy deskorolkach, swoim wyglądem i funkcjonalnością zmuszałoby do zatrzymania się i skorzystania z chwili odpoczynku. Kontakt z ławką wymusza na użytkowniku oczywistą interakcję - w nocy ławki są podświetlane subtelnym światłem LED zasilanym w ciągu dnia przez energię słoneczną. Każda ławka stanowi jednocześnie łącze do elektronicznej biblioteki, a dla 1000 pierwszych użytkowników również gwarantuje możliwość bezpłatnego pobrania jednej z 11 książek autorstwa Stanisława Lema. 

  • Astronauci

  • Niezwyciężony

  • Eden

  • Człowiek z Marsa

  • Solaris

  • Powrót z gwiazd

  • Wizja lokalna

  • Golem

  • Summa Technologiae

  • Planeta Lema

  • Diabeł i arcydzieło

 

Dokładne lokalizacje instalowanych ławek będą wynikową potrzeb mieszkańców miasta oraz możliwości urbanistycznych. Szczegóły zostaną ustalone w trakcie realizacji przedmiotowego zadania.

Zadanie zaplanowane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Zagłosuj na ten projekt!

bottom of page